طرح توجیهی:

گزارشی که توجیه‌ پذیری یک طرح را در ابعاد مختلف از قبیل بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد، گزارش طرح توجیهی(معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report) نام دارد. طرح توجیهی ابعاد مختلف یک پروژه از قبیل بازار، فنی و مالی را بررسی کرده و به سه قسمت تقسیم می‌شود.
بخش‌های طرح توجیهی را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

 1. مطالعه بازار یا Market Study که در آن ابعاد مختلف بازار محصولِ طرح توجیهی بررسی می‌شود. این ابعاد عبارتند از کمبود، بازار هدف، عرضه، تقاضا و …
 2. توجیه‌پذیری فنی یا Technical Feasibility ، به منظور بررسی ابعاد فنی طرح توجیهی همچون فناوری، ظرفیت، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزاتِ تولید و ساختار اجرائی طرح انجام میشود.
 3. تجزیه و تحلیل مالی یا Financial Analysis ، به منظور بررسی و آنالیز ابعاد مختلف مالی و سودآوری طرح توجیهی صورت می‌گیرد.

مهمترین بخش طرح توجیهی:

هر کدام از بخش های طرح توجیهی اهمیت بسیار زیادی دارند. اما در ایران مطالعات بازار و تجزیه و تحلیل مالی طرح به جهت ارائه به بانک جهت اخذ وام، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

از آنجایی که بسیاری از بانک ها محاسبات مالی طرح توجیهی را جهت تایید میزان وام درخواستی متقاضی در نظر میگرند، این بخش اهمیت بالایی در طرح توجیهی دارد.

به طور معمول محاسبات مالی طرح توجیهی توسط نرم افزار کامفار تهیه می شود و متخصصان و مشاوران از این نرم افزار جهت تهیه ضمائم مالی برای ارائه به بانک استفاده می کنند.

تهیه طرح توجیهی

تعرفه تهیه طرح توجیهی:

تعرفه تهیه طرح توجیهی معمولا توسط کانون مشاوران مشخص می شود اما به طور معمول این تعرفه میانگینی بین ده صدم درصد تا پانزده صدم درصد است. بعبارتی دیگر در ازای هر یک میلیارد تومان طرح، مشاور یک میلیون تا یک میلیون پانصد تومان دریافت میکند. البته کف و سقف دریافتی توسط کانون مشاوران مشخص شده است. در برخی موارد با توجه به بالا بودن سرمایه درگردش این رقم از محاسبات خارج می شود و ملاک محاسباات فقط سرمایه ثابت در نظر گرفته میشود. از طرفی اگر هدف از نگارش طرح توجیهی اخذ وام جهت سرمایه درگردش باشد محاسبات تعرفه با توجه به سرمایه درگردش لحاظ میگردد. به طور مثال اگر کارفرما طرح ایجاد کارخانه ای داشته باشد که کل سرمایه گذاری ثابت 50 میلیارد تومان باشد هزینه تهیه و نگارش طرح توجیهی حداقل 50 میلیون و حداکثر 75 میلیون تومان محاسبه می گردد.

سوابق ما در تهیه طرح توجیهی

گروه مشاوران یارآفرین از سال 84 در زمینه تهیه طرح توجیهی و ارائه مشاوره در زمینه ایجاد و توسعه واحدهای تولیدی فعالیت میکند. این گروه تا به امروز برای واحهای مختلف تولیدی طرح های توجیهی مختلفی تهیه کرده است. اما به دلیل حفظ حریم خصوصی و اطلاعات مشتریان از بازگو کردن اسامی واحدهای تولیدی معذور است ولی عناوین طرح ها به شرح زیر است:

 • طرح توسعه قرص و شربت
 • طرح تولید درب بازکن های اتوماتیک
 • طرح ایجاد واکسن و سرم
 • طرح تولید لامپ های ال ای دی
 • طرح رست و بسته بندی قهوه
 • طرح غذای نیمه آماده
 • طرح رستوران زنجیره ای
 • طرح واحد بوم گردی
 • طرح  ایجاد واحد پرورش ماهی
 • و …

 

آیا به طرح توجیهی نیاز دارید؟

در صورتی که نیاز به طرح توجیهی دارید قبل از اینکه بخواهید هزینه های سنگینی متحمل شوید و خروجی خوبی نصیبتان نشود، از فرم زیر جهت ارتباط با بخش تهیه طرح توجیهی یارآفرین و دریافت مشاوره رایگان، استفاده کنید و یا از طریق واتساپ به شماره موبایل 09359378855 پیام دهید.

فرم مشاوره رایگان طرح توجیهی

از همکاری با شما بسیار خرسندیم